AKP ve MHP'nin seçim yasası değişikliği görüşmelerinde 'masadan eksiklerle kalkıldı'

Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliğiyle ilgili AKP ve MHP arasında zorlu bir görüşme sürecinin yaşandığı öğrenildi. AKP kurmayları, masadan eksiklerle kalkıldığını söyledi.

15.09.2021 10:01    Güncelleme: 15.09.2021 10:01

AKP ve MHP'nin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde.

İki parti seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi konusunda uzlaşsa da, "daraltılmış bölge, ittifak içi baraj, YSK'nın il seçim kurulu başkanları üzerindeki yetkilerinin artırılması" gibi önemli konularda ilerleme sağlanamadığı ve pakette yer almayabileceği ifade ediliyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre iki parti kurmaylarının, TBMM'nin açılmasının ardından taslağa son şeklini birlikte vermek üzere bir araya geleceği belirtilirken, gelinen nokta, "Sıkıntılar vardı, aşıldı ama masadan eksiklerle kalkıldı" sözleriyle özetleniyor.

KULİS: ZORLU BİR GÖRÜŞME SÜRECİ YAŞANIYOR

AKP ve MHP'nin üzerinde çalıştığı Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ardından da MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yaptığı açıklamayla seçim barajı yüzde 7 olarak netleşti. Ancak, baraj uzlaşması dahil, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusundaki değişikliklerle ilgili zorlu bir görüşme sürecinin yaşandığı ifade ediliyor.

Erdoğan seçim barajını açıkladı

Erdoğan uçakta gazetecilere konuştu: MHP ile seçim barajında anlaştık. Afganistan'a her türlü desteği vereceğiz. İstihbaratımız Taliban'la görüşüyor.


Kulislere yansıyan bilgilere göre her iki partinin başlangıçta yüzde 5 olarak uzlaştığı seçim barajı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP'li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette, MHP de buna olumlu bakıyor" açıklamasıyla havanın değiştiği belirtiliyor. Aynı açıklamada Erdoğan, "Bunun altında bir şey olur mu, olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil. Öyle bir şey olursa o da tabii konuşulabilir ama şimdilik böyle bir şey yok" diyerek açık kapı bıraksa da, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin partisinin "baraj altında kalmasından endişe ettiği" algısının önünün kesmek için "Baraj yüzde 7 olarak kesinleşmiştir" açıklaması yaptığı ifade ediliyor.

Kulis: Seçim barajı MHP için aşağı çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oy kaybı giderek artan Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı MHP'yi kurtarabilmek için seçim barajını değiştirmeyi gündeme aldığı öne sürüldü.


AKP KURMAYLARI: BEKLENTİLER REVİZE EDİLDİ, MASADAN EKSİKLERLE KALKILDI

İki partide çalışmaları yürüten heyetin, TBMM'nin yeni yasama yılının başlayacağı ekim ayından sonra da bir araya gelerek, teklife nihai şeklini vermeleri bekleniyor. Ancak başlangıçta planlananın aksine, iki taraf arasında yürütülen görüşmelerde, bazı düzenlemelerle ilgili ilerleme sağlanamadı ve bu nedenle daha sınırlı bir teklif Meclis'e sunulabilir.

AKP kurmayları, teklif üzerinde zaman zaman sıkıntılar yaşandığını, ancak aşıldığını belirtirken, "Büyük beklentilerimiz revize edildi, masadan eksiklerle kalkıldı, çalışmalar devam edecek ancak çok kapsamlı bir değişiklik olmayabilir" değerlendirmesini yapıyorlar.

BBP lideri Destici’den, '7'lik seçim barajı'na itiraz

AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı yüzde 7'lik seçim barajına karşı çıkan Destici, ‘Başkanlıkla yönetilen hangi ülkede baraj var? Başkanlık sisteminde baraj olmamalı’ dedi.


İTTİFAKTAKİ PARTİLERİN HER BİRİ İÇİN BARAJ FİKRİNDEN VAZGEÇİLDİ

Bu kapsamda, yüzde 7 seçim barajının yanı sıra, ittifak içindeki partilerin her biri için de baraj getirilmesinden vazgeçildiği belirtiliyor.

O DÜZENLEME DE MHP’DE KABUL GÖRMEDİ

Ayrıca, AKP'nin istediği ve her seçim çevresinin 5 ya da 7 milletvekili şeklinde düzenlenmesini içeren "daraltılmış bölge" seçeneğinin de MHP'den kabul görmediği için gündemden kalktığı vurgulanıyor.

AKP'den 'daraltılmış bölge' hazırlığı: Seçim barajı yüzde 5 ile 10 arasına inecek

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim sistemi için ise 'daraltılmış bölge' uygulamasının getirildiği bir sistem üzerinde çalışıldığını açıkladı.


YSK HAMLESİ DE ASKIYA ALINABİLİR

İki partinin üzerinde uzlaşamadığı konulardan birisini de Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yetkilerinin artırılmasına dönük düzenlemenin oluşturduğu ifade ediliyor. Yapılan ilk çalışmada, YSK kararlarının, il ve ilçe seçim kurulları tarafından itiraz edilmeksizin aynen uygulanmasına dönük bir düzenleme düşünülüyordu. Henüz uzlaşma sağlanamadığı için bu düzenlemenin de askıya alınabileceği ifade ediliyor.

İl seçim başkanlarının belirlenmesi konusunda ise değişiklik yapılması planlanıyor. Mevcut yasada, o seçim bölgesindeki en kıdemli hakim, il seçim kurulu başkanı seçiliyor. Henüz kesin uzlaşma sağlanmamakla birlikte, bunun yerine Hakimler ve Savcılar Kurulu'na ildeki en kıdemli 3 hakim arasından il seçim kurulu başkanını belirlemesi yetkisinin verilmesi düşünülüyor.

CHP'li Özel'den 'seçim barajı' açıklaması: MHP'nin oylarındaki erimeye göre ayarlanıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçim barajının MHP'nin oylarındaki erimeye göre ayarlandığını ifade etti.


AKP VE MHP KULİSLERİ: İTTİFAK SİSTEMİNDEN VAZGEÇMEK SÖZ KONUSU OLAMAZ

Yüzde 7 seçim barajında uzlaşılmasının ardından, AKP ve MHP'nin "ittifak sistemine son verip, seçimlere ayrı ayrı gireceği ve muhalefet bloğunu dağıtmak için de ittifak sistemine son verileceği" iddiaları dile getirilmişti. Ancak gerek MHP ve gerekse iktidar partisi kulislerinden yansıyan bilgiye göre, ittifak sisteminden vazgeçilmesi söz konusu değil. AKP içinde, MHP'nin yüzde 7 barajını aşabilecek güçte olduğu, sadece cumhurbaşkanlığı seçiminde iş birliği yapılabileceği görüşünü seslendirenler olsa da, parti yönetiminde bu görüşün kabul görmediği ifade ediliyor. İki partinin milletvekili seçimine ayrı girmesi halinde, bir anlamda "rakip partiler" haline geleceği, bu çekişmenin cumhurbaşkanlığı seçimine olumsuz yansıyacağı ifade ediliyor. MHP'nin de zaten ittifak sisteminden vazgeçilmesi gibi bir düşüncesinin olmadığına dikkat çekiliyor.

SEÇİM YASASI PAKETİNİN MECLİS’E NE ZAMAN SUNULACAĞI NETLEŞMEDİ

Öte yandan yeni seçim yasası paketinin Meclis'e ne zaman sunulacağı konusunda da takvim netleşmiş değil.

Teklifin TBMM'nin yeni yasama yılına başlayacağı ekim ayında Meclis'e sunulması planlanmıyor. Seçimlerin Haziran 2023'te yapılacağına dikkat çekilerek, teklifin Meclis gündemine gelmesinin bütçe görüşmeleri sonrasına kalabileceği ve yıl başından sonraya da kalabileceği belirtiliyor.

AKP MHP seçim yasası paketi YSK Cumhur İttifakı Millet İttifakı TBMM Bahçeli Erdoğan

BAĞLANTILI HABERLER