AKP’li ismin 60 projesine MHP’li belediyeden jet hızıyla onay geldi

MHP’li Alanya Belediyesi’nde ‘proje’ tartışması yaşandı. Belediye meclisinin haziran ayı toplantısında, AKP Alanya İlçe Başkanı mimar Toklu’nun belediyeden aldığı projeler gündeme geldi.

13.06.2022 06:14    Güncelleme: 13.06.2022 09:30

AKP Alanya İlçe Başkanı mimar Mustafa Toklu’nun MHP’li Alanya Belediyesi’nden jet hızıyla onay aldığı projeler, belediye meclis gündemine geldi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, Toklu’nun projelerine belediyeden jet hızıyla onay geldiğini öne sürdü. Zavlak, buna karşın bazı mimarların belediyeden proje dahi alamadığını kaydetti. Zavlak, "Siyasi kimliği olanlara ayrıcalık tanınmamalı, sokaktaki vatandaşla farklılıkları olmamalı” dedi.

‘SİYASİ KİMLİĞİ OLANLARA AYRICALIK TANINMAMALI’

Cumhuriyet’te yer alan Sena Tufan'ın haberine göre Zavlak, “30’lu yaşlarda genç bir mimar, bir projesiyle ilgili Alanya Belediyesi’ne müracaat ediyor. Ancak yaklaşık altı aydır ruhsat alamıyor. Zamanla imar değişiyor, proje iptal ediliyor ve bu genç arkadaşımız işinden oluyor. Diğer taraftan siyasetin içinde bulunan başkan, bir yıl içinde ışık hızıyla 60 proje geçirebiliyor. Sizlerden adaletin sağlanmasını rica ediyorum. Siyasi kimliği olanlara ayrıcalık tanınmamalı, sokaktaki vatandaşla farklılıkları olmamalı” dedi.

‘NET OLARAK KAMUOYUNA AÇIKLAMALIDIR’

Tartışmaya neden olan konuya ilişkin İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan ise şu ifadeleri kullandı:

“Zavlak’ın ifadesi ‘iktidar partisi uhdesinde siyasi kimliği olan kişi, bir senede 60 projeyi geçirebiliyorsa işi düz mimarlık olan kişi neden geçiremiyor’ endişesidir. Burada bir anormallik olduğu aşikar. Alanya Belediyesi ve ilgili başkan bu konuyu net olarak kamuoyuna açıklamalıdır.”

‘HUKUKA UYGUN BİR ŞEKİLDE RUHSATLANDIRILMIŞTIR’ YANITI

AKP’li Toklu da Zavlak ve Arıkan’a gündeme getirdiği konuya ilişkin açıklama yaptı. Toklu, “Alanya Belediyesine sunulan tüm projeler içinde bizim büromuzun oranı yaklaşık yüzde 3’tür. Bir yıllık sürede hukuka uygun bir şekilde ruhsatlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

proje AKP MHP onay hukuk

BAĞLANTILI HABERLER