Ahmet İnsel: Fransa'da aşırı sağcı lider Le Pen'in seçilmesi deprem olur

10 Nisan'da Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. İlk tur öncesi Avrupa'dan Anlatıyorum'da Prof. Ahmet İnsel, Fransa seçimlerinde hangi konuların ön plana çıktığını anlattı.

09.04.2022 00:01    Güncelleme: 09.04.2022 17:17

+GERÇEK- Avrupa’nın ve Avrupa Birliği’nin Almanya'dan sonra ikinci motor gücü olan Fransa'da 2017’de iktidara gelen Emmanuel Macron bu seçimlerde ikinci dönemi için aday oldu. Macron, Ukrayna savaşı devam ederken aday olduğunu açıkladı. Daha önceden kamuoyu yoklamalarında aldığı destek yüzde 23’lere kadar düşen Macron, İnsel’e göre savaşın ilk zamanlarında AB dönem başkanı olmasının kendisine sağladığı uluslararası pozisyonu iyi kullanarak kendisini uluslararası bir arabulucu olarak konumlandırmasıyla halkın verdiği desteği yüzde 30’lara kadar çıkarmayı başarmıştı. Prof. İnsel, ancak Macron’un diğer parti liderleriyle medyada bir münazaraya katılmayı reddetmesi, seçilirse emeklilik yaşını 62’den 65’e çıkarma reformunu hayata geçirmek istemesiyle aldığı desteğin düşmeye başlamasına ve bunun da son anketlere göre aşırı sağcı aday Marine Le Pen’in oylarının artmasına neden olduğunu söyledi.

Macron’un kendisini seçilecek doğal bir aday olarak görüyor olmasının yaptığı büyük hata olduğunu söyleyen Ahmet İnsel, seçimlerin ikici tura kalacağını ve ikinci turda da diğer adaylar olan Valérie Pécresse, Jean-Luc Mélenchon, Éric Zemmour’a oy verenlerin de Le Pen’e oy verme ihtimallerinin ortaya çıktığını söyledi. Bu nedenle de son kamuoyu yoklamalarına bakınca artık Marine Le Pen’in seçilmez demenin mümkün olmadığını söyledi.

Ayrıca İnsel, seçimlerde halkın yüzde 45'inin aşırı sağcı bir lidere oy vercek olmasının Fransa açısından gerçekten çok negatif bir gelişme olduğuna dikkat çekti.
 

Fransa seçimler Emmanuel Macron Marine Le Pen

BAĞLANTILI HABERLER