AKP’de ‘Furkan Vakfı’ tartışması: Devlet orantısız güç uygulayamaz

Adana’da Furkan Vakfı üyelerine polisin sert müdahalesi AKP MYK üyeleri arasında tartışmaya neden oldu.

24.03.2022 05:22    Güncelleme: 24.03.2022 07:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığımda MYK toplantısı yapıldı. Adana’da Furkan Vakfı’nın eylemindeki polis müdahalesi, AKP MYK’nin de gündemine geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında söylem ayrılığına yol açan “Furkan Vakfı” tartışması yaşandı. Toplantıda bazı MYK üyelerinin Soylu’ya tepki göstererek ‘Devlet orantısız güç uygulayamaz’ dediği ve Soylu’nun ise bu ‘provokasyon’ olarak savunduğu belirtildi.

‘SİZ DEVLETSİNİZ, DEVLET ORANTISIZ GÜÇ KULLANAMAZ’

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun edindiği bilgiye göre, toplantıda bazı MYK üyelerinin, “polisin sert müdahalesinin yanlış olduğunu” belirterek Soylu’ya, “Siz devletsiniz, devlet orantısız güç kullanamaz” eleştirilerini yönelttiği ifade edildi. Bunun üzerine de Soylu, “Furkan Vakfı üyelerinin siyasi saiklerle öne çıktığı, eylemin de net şekilde provokasyon olduğu” tepkisini gösterdi.

Soylu’nun toplantıda, “bu vakfın dini değerleri suiistimal ettiğini” de anlattığına ve “bakanlığın yaptığı araştırmalarda Kuytul’un dış odaklarca da desteklendiği” bilgisini verdiğine işaret edildi. Toplantıda ayrıca muhalefetin “bu vakıf eylemi ve 28 Şubat süreci üzerinden hedef alındığı” da anlatıldı.

‘POLİS HAKKINDA İŞLEM’

Adana’daki Furkan Vakfı’nın eylemindeki “türbanlı polisin türbanlı bir başka kadına yönelik şiddetine” ilişkin görüntüler de sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. İçişleri Bakanlığı’nın, söz konusu görüntülerde yer alan polis hakkında da işlem yürüttüğü ve “bu görüntünün de provokasyon amaçlı bilinçli servis edilip edilmediğini de incelediği” iddia edildi.

Furkan Vakfı AKP MYK Devlet Orantısız gç Kullanma Tepki Provokasyon

BAĞLANTILI HABERLER