Adana'da 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı

Adana’da Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yönelik başlatılan soruşturmada bir haftadır emniyette tutulan 37 kişi için gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı.

03.07.2022 16:16    Güncelleme: 03.07.2022 16:16

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Binevş Kültür ve Sanat Derneği ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 27 Haziran'da Adana, Mardin, Mersin, Van ve Diyarbakır'da bazı evlere baskın düzenlendi.

Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yapılan baskınlarda aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış ile HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Yıldız’ın da bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı.

“Gizlilik” karının uygulandığı dosyada 37 kişi, "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt adına faaliyetlerde bulunmak" iddiasıyla suçlanıyor. Bir haftadır Adana Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan ve ifadeleri alınmayan 37 kişi, ikinci kez gözaltı süresinin uzatılması için adliyeye getirildi. Savcılık talebi üzerine Adana Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 37 kişinin gözaltı sürelerini 4 gün daha uzattı. Kararın ardından 37 kişi tekrar emniyet müdürlüğüne götürüldü. 

Gözaltında tutulan isimler şöyle:

“HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış, HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Yıldız, HDP Gençlik Meclisi üyesi Mazlum Gök, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Çukurova Bölge Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Emetullah Akçaray ve Sever Uzun, Binevş Kültür ve Sanat Derneği üyeleri İlyas Arzu, Murat Gürbüz, Suat Ekin ve Jiyan Savcı,  Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Suphiye Bayav ve Jiyan Aslan ile Mahsum Uzun, Zilan Çiçek, Mehmet Saruhan, Hayrettin Öz, Mehmet Sait Dikmen, Vakkas Durgut, Evin Özbay, Dilan Yiğit, Gülbahar Akman, Yaşar Akman, Mehmet Solmaz, Bedri Şengül, Zilan Taş, Ayşe Solmaz, Mehmet Aykut, Ramazan Demirhan, Abdullah Ayav, Abdurrahman Oral, Ahmet Akdoğan, Ayşe Irmak, Tacettin Başar, Şirvan Aksoy.” (MA)

adana gözaltı hdp Binevş Kültür ve Sanat Derneği

BAĞLANTILI HABERLER