Abu Dabi Yönetimi 6 milyar liralık projeye 'çöktü', TAV alacağı için tahkime gitti

TAV'ın içinde bulunduğu konsorsiyum havalimanının yüzde 99'unu bitirmesine rağmen 800 milyon dolarlık alacağını alamadığı için Abu Dhabi Ticari Uzlaşma ve Tahkim Merkezi'ne gidiyor.

24.06.2021 15:35    Güncelleme: 24.06.2021 16:10

Dünya gazetesinde yer alan bir haberde, Riyad ve Ankara arasında yaşanan gerilime dikkat çekildi. Daha önce de bu konuya yer verilen habere ilişkin olarak, "Türk ihracatçısına büyük darbe vurduğunu ifade etmiştik. Katar sorunu ve Kaşıkçı cinayetiyle gün yüzüne çıkan bu sorun nedeniyle Türk malları Suudi gümrüklerinde bekletildi, sorunlar yaratıldı hatta açık açık Türk ürünlerinin kullanımına yönelik kampanyalar başladı" denildi.

"Abu Dabi Yönetimi biten projeyi feshetti, TAV 6 milyar liralık alacağı için tahkime gitti" başlıklı yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Hatırlayacağınız üzere 8 Haziran’da sizlere “BAE, Türk şirketin kazandığı 3 milyar dolarlık projeyi feshetti” başlığıyla bir haberi duyurmuştuk.

Haberimizde özetle BAE Devlet Başkanlığı ve Abu Dabi Emirliği’ni yöneten Al Nahyan ailesinin Türkiye’ye karşı sert tavır takındığı, bunun göstergesi olarak dünyanın en önemli havalimanı işletmecisi ve müteahhitlerinden olan TAV’ın üstlendiği rekor proje unvanına sahip Abu Dabi Havalimanı’nın yeni yapılacak terminal ihalesini feshetmişti.

Al Nahyan ailesi tarafından yönetilen ve devlete ait ADAC (Abu Dhabi Airports Company) tarafından ihale edilen 3 milyar dolarlık projeyi bildiğiniz üzere TAV İnşaat, Yunan CCC ve yerel ortak Arabtec ile birlikte kurduğu konsorsiyumla üstlenmişti. 2012’de ihale edilen terminal binasının yüzde 99’u tamamlandı.     

Birleşik Arap Emirlikleri'nden 3 milyar dolarlık darbe: Yüzde 99'u tamamlanan ihale feshedildi

Al Nahyan ailesi yönetimindeki Abu Dabi, TAV İnşaat şirketinin üstlendiği önemli projelerden biri olan Abu Dabi Havalimanı yapımı işini feshetti.

2019 YILINDA ÖDEMELERİ KESTİ

Ancak ne olduysa 2019’da Abu Dabi Yönetimi, herhangi bir bahane göstermeden ödemeleri durdurdu. Abu Dabi’deki bankacı kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre Abu Dabi yönetimiyle Türkiye arasındaki ilişkilerdeki olumsuz seyirle birlikte idare ve projeyi üstlenen konsorsiyum arasında sorunlar baş gösterdi.

Görüşme talepleri Abu Dabi Yönetimi tarafından karşılık bulmadı. Geçen yıl kasım ayında da TAV ve konsorsiyumdaki CCC-Arabtec adlı firmalar Abu Dhabi Ticari Uzlaşma ve Tahkim Merkezi (ADCCAC) gitmeye karar verdi.    

TAV’ın bulunduğu konsorsiyum havalimanının yüzde 99’unu tamamlamasına rağmen, ödenmeyen ücret neredeyse üçte bir oranında. Abu Dabi Yönetimi’nin borcu 700-800 milyon dolar civarında. Yani en az 6 milyar liralık bir alacaktan bahsediliyor.

Türkiye’nin yurtdışındaki en başarılı şirketlerinden biri TAV. Dünyanın değişik bölgelerinde havalimanı inşa ediyor, yönetiyor. Aldığı işi tamamlamasına rağmen ödenmeyen ücret ve feshedilen ihale nedeniyle Abu Dabi, Türk şirketi TAV İnşaat’ı zora sokmaya çalışıyor. TAV zora girerse, taşeronlara ve çalışanlara ücret ödeyemeyecek, Türk şirketin itibarı zedelenecek. Birçok dev şirketi krize sokacak bir meblağ 700 milyon dolar…"

Abu Dabi Yönetimi 6 milyar liralık TAV proje tahkim konsorsiyum 800 milyon dolarlık yüzde 99 Abu Dhabi Ticari Uzlaşma ve Tahkim Merkezi

BAĞLANTILI HABERLER