Erdoğan ve Biden, NATO zirvesinde görüşebilir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29-30 Haziran tarihlerinde Madrid'de düzenlenecek NATO zirvesinde bir araya gelebileceği söyledi.

27.06.2022 16:26    Güncelleme: 27.06.2022 16:47

Almanya'daki G7 zirvesi sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili tüm sorunların Madrid'deki zirvede çözülmeyeceğine inandıklarını söylerken, ''Türkiye'nin bazı endişeleri devam etse bile çözebildiğimiz kadar konuyu çözüme kavuşturmak istiyoruz'' dedi

Sullivan, Biden ve Erdoğan'ın Madrid'de bir araya gelip Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili endişelerini masaya yatırabileceğini dile getirdi.

Danışman, Biden'ın iki ülkenin NATO üyeliğiyle ilgili devam eden diplomasi trafiğinin 'yakından takip ettiğini' söyledi.

STOLTENBERG'DEN ERDOĞAN'A GÖRÜŞME ÖNERİSİ
Diğer taraftan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bugün, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına ilişkin olarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Türkiye ile yarın Madrid'de dörtlü görüşme yapmayı önerdim" açıklamasını yaptı. Stoltenberg, görüşmenin amacının Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularında ilerleme sağlamak olduğunu kaydetti.

Ankara, geçen haftalarda Madrid'deki zirvede sorunların çözüleceğine inanmadıklarına dair sinyaller vermişti.

ABD Joe Biden Türkiye Erdoğan NATO

BAĞLANTILI HABERLER