ABD Ukrayna konusunda Türkiye'ye destek çıktı

Price, 'Türkiye gibi bir NATO müttefiki ile Ukrayna arasındaki bu savunma işbirliğinin bölgesel istikrarı ve Ukrayna'nın kendini savunma kabiliyetini güçlendirdiğini düşünüyoruz’ dedi.

04.02.2022 01:50    Güncelleme: 04.02.2022 01:50

ABD’den Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma işbirliğine destek verdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde konuya dair değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev ziyaretini ve Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava aracı satışına da değinen Price, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kiev'i ziyaret ediyor ve Türkiye gibi bir NATO müttefiki ile Ukrayna arasındaki bu savunma işbirliğinin bölgesel istikrarı ve Ukrayna'nın kendini savunma kabiliyetini güçlendirdiğini düşünüyoruz’’ ifadelerini kullandı.

VOA Türkçe'de Dilge Timoçin'in haberine göre; ABD’nin de Ukrayna'ya benzeri görülmemiş düzeyde savunma amaçlı güvenlik yardımı sağladığını belirten Price, ‘’NATO müttefiklerimize Ukraynalı ortaklarımıza ABD menşeili ekipman sağlama yetkisi verdik. Ortaklarımızı ve müttefiklerimizi, daha fazla Rus saldırganlığına direnmek ve aynı zamanda olası bir Rus işgalini caydırmak için Ukrayna'ya güvenlik yardımı sağlamaya genel olarak teşvik ediyoruz’’ dedi.

Ancak ABD Dışişleri Sözcüsü, savunma teçhizatının silahlı çatışma yasalarına uygun olarak ve sivillerin zarar görmesini önleyecek uygun şekilde kullanılmasını şiddetle savunduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile biraraya gelmişti. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, Zelenskiy şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bunlar stratejik ortaklığımızın itici güçlerinden biridir. Amacımız ortak savunma projeleri, ortak teşebbüsler kurmak, tecrübe ve teknoloji paylaşımı yapmak. Bugün imzaladığımız anlaşmayla, BAYKAR Makina İHA’larının Ukrayna’daki üretimi genişletilecek." 

ABD Türkiye Ukrayna Ned Price Volodimir Zelenskiy Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan

BAĞLANTILI HABERLER