ABD, 'Türkiye'ye S-400 teklifi' iddiasını reddetmedi

Rusya'dan alınan S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi yönünde teklifte bulunulduğu iddiası sorulan ABD Dışişleri Sözcüsü Price, "Yorum yok" dedi.

22.03.2022 13:14    Güncelleme: 22.03.2022 19:59

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington'ın Ankara'ya Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya göndermesini önerdiğine dair iddiaları reddetmedi.

Uluslararası basındaki haberler yer alan bu iddiayla ilgili yorum yapmayan sözcü Ned Price, “Ukraynalı ortaklarımıza, karadan havaya dahil, Rusya’dan gelen tehditle mücadele için ihtiyaç duydukları sistemlerin tedarik edilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Price, “Söz ettiğiniz haberler konusunda yorum yapmayacağım. Ukraynalı ortaklarımıza, karadan havaya dahil olmak üzere, Rusya’dan gelen tehditle mücadele için ihtiyaç duydukları sistemlerin tedarik edilmesi için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Price, Ukrayna’nın uzun menzilli uçaksavar sistemlerine ve bu sistemlerde kullanılan mühimmata sahip olması için S-300 gibi sistemlerin, Sovyet ya da Sovyet dönemi sonrası Rus yapımı uçaksavar sistemleri dahil Ukrayna’ya ulaştırılması konusunda ortaklar ve müttefiklerle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

PENTAGON DA YANITSIZ BIRAKTI

İddia, ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby’nin pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi.  Kirby, “S-300 konusu ve basında gördüğüm S-400 söylentileri konusunda şunu söyleyeceğim. Şu anda odak noktamız Ukrayna’nın eline kullanmayı bildikleri, eğitimini aldıkları ilave sistemleri ulaştırmak amacıyla müttefik ve ortaklarla çalışmak” demekle yetindi.

Ned Price S-400 Ukrayna ABD Kirby

BAĞLANTILI HABERLER