ABD: NATO müttefikimiz Türkiye'ye yapılan saldırıları kınıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı: Suriye'de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine başsağlığı diliyoruz.

13.10.2021 09:31    Güncelleme: 13.10.2021 09:34

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki Türkiye askerlerine yönelik saldırılara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırılar kınanırken, Suriye'de öldürülen iki özel harekat polisinin ailelerine de başsağlığı dilendi. 

‘Suriye’de son 48 saatte olanlar bize ne anlatıyor?’

Sedat Ergin: Türkiye Fırat’ın batısında ABD, doğusunda ise Rusya ile ittifak halinde. Kesin hatlarla bölünmeyen, daha bütüncül bir politika üzerinde kafa yorma zamanı geldi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde Suriye’de Türkiye askerlerine yönelik saldırıları değerlendirdi. Price, "NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz. Suriye'de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine de başsağlığı diliyoruz" dedi.

Erdoğan’dan Suriye’ye tehdit: Kendi imkânlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız

Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Erdoğan Suriye hakkında, "Suriye’den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır" dedi.


‘TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR NATO MÜTTEFİKİMİZ’

"Ateşkes bölgelerine tüm tarafların riayet etmesi, Suriye'de istikrarın güçlendirilmesi ve siyasi çözüm için çalışılması önemlidir" diyen Price, devamında "Türkiye bizim önemli bir NATO müttefikimiz ve terörle mücadeleden Suriye'de çatışmanın sona erdirilmesine kadar birçok alanda ortak çıkarlarımız var. Suriye politikası konusunda Ankara ile yakın istişare halinde olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Azez'de Türk konvoyuna Rus silahlarıyla saldırı: Ölü ve yaralılar var

Türk askerlerini taşıyan zırhlı araçların İdlib'te Rus yapımı 3 adet tank savar füzesi ile vurulduğu belirtildi.


Price, F-16'larla ilgili bir soru üzerine, savunma alanındaki satışlarla ilgili ABD Kongresine bildirim yapılana kadar herhangi bir yorumda bulunmayacaklarını söyledi.

İbrahim Kalın: F-35'lere ödediğimiz para karşılığı ABD'den F-16 istedik

'Birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır.'

ABD Türkiye NATO Suriye Azez TSK Ned Price

BAĞLANTILI HABERLER