ABD'den yeni hamle: 8500 askeri Ukrayna için teyakkuza geçirdi

Pentagon, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime karşı teyakkuza geçirilen askerlerin ABD'den gönderilebileceği gibi bölgeden de kaydırılabileceğini açıkladı.

25.01.2022 09:06    Güncelleme: 25.01.2022 12:22

Rusya ile Ukrayna sınırlarında yaşanan askeri hareketlilik artarken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ‘beklenmedik durumlara karşı’ NATO Mukabele Gücü'nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8500 askeri teyakkuza geçirdi.

Rusya: Olimpiyatlar öncesi ABD ve Ukrayna'dan provokasyon bekliyoruz

Rusya, Bloomberg’in Çin lideri Şi Cinping’in Putin’i arayarak olimpiyatlar sırasında ‘Ukrayna’ya saldırmamasını’ rica ettiği yönündeki iddialar üzerine açıklama yaptı.


Günlük basın toplantısında konuşan Pentagon Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ukrayna sınırında gerilimi tırmandırdığını savunarak "Başkan'ın talimatı üzerine ve Bakan Austin tavsiyesi doğrultusunda ABD, orduyu yurt içinde ve dışında teyakkuza geçirmek üzere adımlar attı. Bu minvalde, harekete geçirilmesi halinde NATO Mukabele Gücü'ne destek de dahil olmak üzere bir dizi beklenmedik duruma yanıt vermeye hazırlar" ifadesini kullandı.

NATO'nun askeri takviye kararına Rusya'dan tepki: Ukrayna'nın saldırma riski yüksek

Kremlin Sözcüsü Peskov, gerilimin NATO ve ABD'nin yaptıkları yüzünden yaşandığını savundu ve Ukrayna'nın Donetsk ile Lugansk'a saldırma ihtimalinin artık daha yüksek olduğunu söyledi.


Kirby, şu aşamada 8 bin 500 askerin teyakkuza geçirildiğini ve ileriki günlerde bu konudaki kararlara göre detaylar vermeye devam edeceklerini söyledi. Bu askerlerin sadece NATO Mukabele Gücü'nün aktif edilmesi halinde sevk edileceğini belirten Kirby, şu aşamada herhangi bir karar verilmediğini kaydetti. Kirby, bu askerlerin ABD'den gönderilebileceği gibi bölgeden de kaydırılabileceğini kaydetti.

ABD, KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİNDEKİ ÇALIŞANLARINA TAHLİYE EMRİ VERMİŞTİ

ABD, Kiev Büyükelçiliği’ndeki çalışanlarına da ülkeden ayrılmalarını emretmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca, ABD hükümet çalışanlarının da ülkeden gönüllü olarak ayrılmasına izin vermiş ve ABD vatandaşlarına da ülkeden ayrılmaları tavsiyesinde bulunmuştu.

ABD Pentagon Ukrayna teyakkuz

BAĞLANTILI HABERLER