ABD’den Sedef Kabaş eleştirisi: Hayal kırıklığı

Kabaş ile ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, 'Biz ifade özgürlüğünün, bazılarını rahatsız edecek olmasına rağmen korunmasına ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz' dedi.

25.01.2022 08:52    Güncelleme: 25.01.2022 10:36

Gazeteci Sedef Kabaş’ın ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla tutuklanmasına bir tepki de ABD’den geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, hafta sonu evi basılarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Kabaş ile ilgili açıklama yaptı. Price, ABD’nin bu gözaltına alınma olayından “hayal kırıklığı” duyduğunu söyledi.

İstanbul Barosu: Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanması hukuka aykırı

Kabaş’ın tutuklanmasının ‘hukuksuz’ olduğunu ilan eden İstanbul Barosu, Adalet Bakanı Gül’ün de ‘yargı bağımsızlığına’ olan güveni zedelediğini açıkladı.


Basın toplantısında konuşan Price, “Biz ifade özgürlüğünün demokrasiyi güçlendirdiğini ve bunun bazılarını rahatsız edecek ya da tartışmaya açık olmasına rağmen korunmasına ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz” dedi.

Tutuklanan Sedef Kabaş: Örgütlü mezalimin en büyük kabusu, iyilerin dayanışması, direnişi ve cesaretidir

'Cumhurbaşkanına hakaret' gerekçesiyle, tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş, sosyal medya hesabından mesaj paylaştı.


NE OLMUŞTU?

Bir televizyon programında atasözünden alıntı yaptığı için ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla hakkında jet hızıyla soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş, cumartesi gecesi saat 02.00’de İstanbul Sarıyer'deki evi polisler tarafından basılarak gözaltına alınmış, hükümet ve iktidara yakın medya tarafından hedef gösterilen Kabaş, çıkarıldığı adliyede “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Akşener: Amaçları Kabaş ve Aksu üzerinden muhalifleri korkutmak

Sezen Aksu'nun hedef gösterilmesi ve Sedef Kabaş'ın tutuklanmasının muhalifleri korkutmak amacı taşıdığını söyleyen İYİ Parti ledir Akşener, "Kaybedeceğini anlayan korkutmaya çalışır" dedi.

Sedef Kabaş ABD Dışişleri Bakanlığı Ned Price

BAĞLANTILI HABERLER