ABD'deki silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi

ABD'de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 7'ye çıktığı açıklandı.

06.07.2022 06:29    Güncelleme: 06.07.2022 06:29

Fotoğraf: Reuters


ABD'nin llinois eyaletinde, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 7'ye yükseldiği bildirildi. Highland Park polisinin ABD basınına yaptığı açıklamada, 4 Temmuz kutlamalarındaki saldırıda yaralanan bir kişinin daha yaşamını yitirdiği, ölü sayısının 7'ye yükseldiği belirtildi.

Polis, aynı gün akşam olay yerine 8 kilometre uzaklıkta, aracıyla kaçarken yakalanan şüpheli Robert E. Crimo'nun saldırıyı planlamak için haftalarca çalıştığı ve yarı otomatik silahıyla 70'ten fazla atış yaptığı bilgisini paylaştı.

Crimo'nun olay yerinden kaçmak için kadın kıyafeti giyerek kalabalığa karıştığı, ancak polisin titiz araması sonucu olaydan saatler sonra gözaltına alındığı aktarıldı.

Lake İlçesi Şerif Ofisinden Başkan Yardımcısı Christopher Covelli, 22 yaşındaki beyaz Amerikalı saldırganın olayda kullandığı tüfeği Chicago bölgesinden yasal yollarla satın aldığına, yakalandığı arabada başka bir tüfeğin daha bulunduğuna değindi.

Covelli, saldırganın kurbanlarına rastgele ateş ettiğine, hedef alırken ırk veya dinleri nedeniyle bir seçim yaptığına dair hiçbir belirti olmadığına işaret etti. Olayla ilgili soruşturmayı sürdüren polisin, şüpheli Crimo ile ilgili yeni açıklama yapması ve şüphelinin hakim karşısına çıkması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları dolayısıyla Illinois eyaletinin Highland Park bölgesinde silahlı saldırı düzenlenmişti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde silah seslerinin duyulmasının ardından tören alanında kalabalıktaki insanların panik halinde kaçıştığı görülürken, bazı görgü tanıklarının 50'den fazla silah sesi duyduğu kaydedilmişti.

Highland Park polisi aynı günün ilerleyen saatlerinde 22 yaşındaki beyaz Amerikalı Robert E. Crimo III isimli şahsın şüpheli olarak yakalandığını duyurmuştu.

Yaralı sayısı son olarak 30 olarak açıklanmıştı.

ABD silahlı saldırı

BAĞLANTILI HABERLER