ABD'de kürtaj anayasal hak olmaktan çıkarıldı

ABD Yüksek Mahkemesi, 1973 tarihli 'Roe-Wade kararı'nı iptal etti. Buna göre, kürtaj ülke genelinde anayasal bir hak olmaktan çıkarılarak eyaletlerin inisiyatifine bırakıldı.

24.06.2022 18:38    Güncelleme: 24.06.2022 18:39

Fotoğraf: ACLU 


ABD'de aylardır birçok eyleme konu olan kürtaj hakkı konusunda Yüksek Mahkeme kararını açıkladı. Yüksek Mahkemedeki 9 yargıçtan 6'sının oyu ile 1973 tarihli "Roe-Wade kararı" olarak bilinen ve ABD'de kürtajın anayasal bir hak olmasının temeli olan karar iptal edildi.

Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

'TOPLUMSAL ANLAMDA ZARARLI OLDUĞU' BELİRTİLDİ

Karar'da yer alan habere göre, mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde ise "Roe-Wade kararının", "açıkça yanlış" olduğu ve kaldırılması gerektiği belirtildi.

Görüşte, Roe-Wade kararının "gerekçesinin son derece zayıf" ve "toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu" ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca "Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı" değerlendirmesi de yer alıyor.

BİDEN KARAR HAKKINDA KONUŞMA YAPABİLİR

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün karar hakkında bir konuşma yapabileceğini aktardı.

ABD'li siyasi yayın kuruluşu "Politico" mayısta söz konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu yönde açıklayacağı bir kararın ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.

kürtaj ABD anayasal hak Roe-Wade

BAĞLANTILI HABERLER