ABD'de bağımsızlık günü kutlamasında 6 kişiyi öldüren zanlı yakalandı

ABD'nin Chicago kenti yakınlarındaki Bağımsızlık Günü yürüyüşünde altı kişiyi öldürdüğü ileri sürülen zanlı gözaltına alındı.

05.07.2022 10:50    Güncelleme: 05.07.2022 12:45

ABD polisi, 22 yaşındaki Robert E. Crimo III adlı zanlının yakalandığını duyurdu. Saldırganın Highland Park kentinde bir çatıdan tüfekle ateş açtığı olayda en az 24 kişi de yaralandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Crimo, saatler süren bir sürek avının ardından yakalandı. Zanlı daha önce "görüşülmek istenen kişi" diye tanımlanmıştı, ancak polis gözaltının ardından saldırının sorumlusunun Crimo olduğudan şüphelenildiğini söyledi.

Zanlı, yürüyüş başladıktan kısa bir süre sonra kalabalığa ateş açmıştı. Beş yetişkin olay yerinde ölürken, bir kişi de hastanede hayatını kaybetti.

Kentin belediye başkanı Nany Rotering "Özgürlüğümüzü ve toplumumuzu yüceltmek için bir araya geldiğimiz bir günde trajik hayat kayıpları nedeniyle yas tutuyoruz," dedi.

Bölgede yaşayan ve Chicago Sun-Times gazetesine konuşan Miles Zaremski "Hızlı bir şekilde atılan 20-25 el silah sesi duydum. Bu yüzden tabanca veya pompalı tüfek olmadığını düşünüyorum," ifadelerini kullandı

Chicago'daki olay ülkedeki son kitlesel silahlı saldırı. ABD'de 2022 yılının her haftasında kitlesel silahlı saldırılar oldu. Başkan Joe Biden şiddetten "şoke olduğunu" söyledi.

ABD'de 'Bağımsızlık Günü' kutlamasına silahlı saldırı: En az 6 kişi öldü

ABD’nin Illinois eyaletinde Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda çok sayıda kişinin vurulduğu bildirildi.

 

ABD Chicago silahlı saldırı Robert E. Crimo III

BAĞLANTILI HABERLER