Biden silahlara sınırlama getiren tasarıyı imzaladı: Doğru yönde atılmış gecikmiş bir adım

ABD Başkan Joe Biden, ‘Hayatları kurtaracak' dediği ve ülkesinde silahlara getirilen kapsamlı sınırlamaları içeren tasarıyı imzaladı.

26.06.2022 09:16    Güncelleme: 26.06.2022 09:21

ABD Başkan Joe Biden, ülkede silahlara getirilen en kapsamlı sınırlamaları içeren tasarıyı imzaladı. Başkan Biden, tasarıyı imzalarken “Hayatlar kurtarılacak” açıklaması yaptı.  Başkan Biden silah şiddeti sonucu ölenlerin ailelerine işaret ederek, “Bize ‘bir şeyler yapın’ mesajı veriyorlardı. Bugün onu yaptık” ifadesini kullandı. ABD Senatosu Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ise oylama öncesi yaptığı konuşmada, "Bu, silah şiddetinin ulusumuzu etkilediği tüm yollar için her derde deva bir çözüm değil. Ancak doğru yönde atılmış gecikmiş bir adım" dedi.

İki partinin senatörlerince yapılan müzakereler sonucu anlaşılan tasarı metninin, istediği her unsuru içermediğini belirten Biden, “Ama uzun zamandır çağrısını yaptığım, hayatlar kurtaracak adımları içeriyor” diye konuştu. Tasarıyı imzalarken öğretmen eşi Jill Biden’ın da kendisine eşlik ettiği Başkan Biden, “Yapacak daha çok iş olduğunu biliyorum ve asla pes etmeyeceğim ama bugün tarihi bir gün” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi, dün hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’nin desteğiyle hazırlanan silah güvenliği yasa tasarısını onaylamış ve Senato’nun da daha önce onayladığı tasarının Kongre’deki onay süreci böylece tamamlanmıştı. Tasarı, yasalaşmak için Başkan Joe Biden'ın imzasını bekliyordu.

VOA’da yer alan habere göre yasa, Kongre'nin yıllardır silahlara getirdiği ilk yeni sınırlamalar özelliğini taşıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, Anayasa Mahkemesi’nin silah haklarını büyük ölçüde genişlettiği kararından bir gün sonra tasarı için oylamaya gitti. Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde 193’e karşı 234 oyla onaylandı.

SİLAH ÜRETİCİLERİ İÇİN ‘YENİLGİ’

Oylamada Demokratlar’dan karşı oy çıkmadı ve 14 Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi de tasarıyı destekledi. Tasarının Temsilciler Meclisi’ndeki onayı, ABD silah üreticileri ve Ulusal Silah Birliği (NRA) için nadir bir yenilgi anlamına geliyor.

Tasarı önceki gün geç saatlerde, Senato’da da 33’e karşı 65 oyla geçmişti. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell da dahil olmak üzere 15 Cumhuriyetçi Senatör tasarının geçmesi yönünde oy kullanmıştı.

Kongre’de kabul edilen silah güvenliği tasarısı, Teksas eyaletinin Uvalde kasabasında bir ilkokulla New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkete düzenlenen ve 19'u çocuk olmak üzere 30 kişinin öldüğü silahlı saldırılardan birkaç hafta sonra geldi.

ABD'de ilkokula silahlı saldırı: 14 öğrenci ve bir öğretmen öldürüldü

Teksas’taki silahlı saldırıda 15 kişiyi öldüren 18 yaşındaki saldırganın polisle girdiği çatışmada öldürüldüğü bildirildi.


BİREYSEL SİLAHLANMANIN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKE ABD

Dünyada kişi başına en yüksek bireysel silahlanma oranına sahip olan ABD, aynı zamanda zengin ve gelişmiş ülkeler arasında yılda en fazla kitlesel silahlı saldırı olan ülke.

Başkan Joe Biden, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, "İki partili tasarı, Amerikalıların korunmasına yardımcı olacak. Okullardaki çocuklar ve toplumlar yasa sayesinde güvende olacak. Temsilciler Meclisi bu tasarıyı hemen oylamaya sunmalı ve masama göndermeli" demişti.

‘DOĞRU YÖNDE ATILMIŞ, GECİKMİŞ BİR ADIM’

Yasada silah sahibi olmakla ilgili en önemli madde, silah satın almak isteyen ancak aile içi şiddetten ya da 18 yaş altında işlediği suçlardan hüküm giyenlerin daha sıkı sabıka taramasından geçirilmesini öngörüyor.

80 sayfalık Partilerüstü Güvenli Toplumlar Yasası, eyaletleri, tehlikeli olarak tanımlanan kişilerin silah sahibi olmasını engellemeye teşvik ediyor.

Cumhuriyetçi Partililer, Başkan Biden dahil tüm Demokrat Partililer’in istediği, taarruz tipi tüfekler ya da yüksek kapasiteli şarjörlerin yasaklanmasını da içeren daha geniş kapsamlı önlemler üzerinde uzlaşmaya varmayı reddetmişti.

Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer önceki gün oylama öncesi Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, "Bu, silah şiddetinin ulusumuzu etkilediği tüm yollar için her derde deva bir çözüm değil. Ancak doğru yönde atılmış gecikmiş bir adım" demişti.

ABD’DE BU YIL 20 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ SİLAHLI ŞİDDET SONUCU ÖLDÜ

ABD’de bu yıl şimdiye kadar 20 bin 800'den fazla kişi silahlı şiddet sonucu hayatını kaybetti. Kar amacı gütmeyen araştırma grubu Silahlı Şiddet Arşivi'ne göre bu ölümlere cinayet ve intiharlar dahil.

ABD silah tasarısı Biden

BAĞLANTILI HABERLER