Covid-19 ölümlerinde D vitamini etkisi bir kez daha doğrulandı

20 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmaya göre, koronavirüse bağlı ölümlerin D vitamini eksikliği ile bağlantılı olabileceği ortaya kondu.

23.01.2022 21:35    Güncelleme: 23.01.2022 22:12

Koronavirüs vakalarının ve virüse bağlı ölümlerin D vitamini eksikliği ile bağlantılı olabileceği yönündeki iddialar doğrulandı.

Spring.org internet sitesinde yer alan habere göre, bilim insanları, Covid-19 ile D vitamini arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma yürüttü.

Çalışma kapsamında, 20 Avrupa ülkesinin sağlık verileri incelendi.

Araştırmada İtalya, İsviçre ve İspanya gibi ülkelerin yaşlı nüfusunda D vitamini eksikliği gözlendi.

Uzmanlar, Güney Avrupa ülkelerindeki bireylerin D vitamini oranlarının düşük olmasının, insanların güneş ışınından kaçınması ile bağlantılı olabileceğini belirtti.Öte yandan, İskandinav ülkelerinde düşük Covid-19 vakaları görülmesinin ise daha çok D vitamini ve balık yağı gibi takviyeler kullanılması ile ilişkili olabileceği aktarıldı.

Çalışmada, D vitamini ile virüse bağlı ölümlerin engellenebileceği ortaya konuldu.

Daha önce yapılan araştırmalarda da, D vitamini eksikliğinin solunum yolu rahatsızlıkları ile bağlantılı olabileceği ifade edilmişti. 

D VİTAMİNİ EKSİK OLANLARIN NEREDEYSE YÜZDE 99'U ÖLDÜ

Daha önce yapılan araştırma sonuçlarda, D vitamini eksikliği (20 ng/ml’nini altında) olanların ölüm oranın yüzde 98,90, orta ve hafif düzeyde (>20, <30 ng/ml) eksik olanların ise yüzde 87,8 olduğu görüldü. Bununla birlikte yeterli D vitamini düzeylerine (> 30 ng/ml) sahip olanların ölüm oranının ise yalnızca 4,1 olduğu kaydedildi.

Covid-19 Covid19 D vitamini Koronavirüs

BAĞLANTILI HABERLER