'A101 çalışanı Ali Yaşar, depoda yangın çıkışı olmadığı için öldü'

Muhammet Ali Yaşar'ın mesai arkadaşları, Yaşar’ın depoda uyuyakalmadığını, mahsur kaldığı depoda yangın çıkışı olmadığı için öldüğünü söyledi.

21.06.2022 20:45    Güncelleme: 21.06.2022 20:51

İstanbul'un Esenler ilçesindeki A101 mağazasında 18 Haziran’da çıkan yangında hayatını kaybeden market çalışanı Muhammet Ali Yaşar'ın arkadaşları, mağaza yönetiminin “uyuyakaldı” iddialarını yalanlayarak, ölümün arkasında büyük bir ihmal olduğunu söyledi. 

DEPODA MAHSUR KALDI 

Mağaza ve Market İşçileri Sendikası (Mağaza Market-Sen) hayatını kaybeden Yaşar’ın çalışma arkadaşlarının sendikaya ulaştığını ve olayların arkasında bir dizi ihmalin olduğunu açıkladı. Çalışanların anlattıklarına göre, yasak olmasına rağmen Yaşar, mağazayı tek başına açmak zorunda bırakıldı. Mağazanın deposuna da tek başına inmek zorunda kaldığı aktarılan Yaşar, yangın sırasında depoda mahsur kalarak hayatını kaybetti.

YANGIN ÇIKIŞI YOK 

Mağaza Market-Sen’den yapılan açıklamada, bir işçinin vefat ettiği yangında işverenin sorumlu olduğu belirtildi. Soruşturmanın açılması ve tüm marketlerde denetim yapılması için çağrıda bulunan sendikadan yapılan açıklama şöyle: “İşçinin uyuyakaldığı gerçek değil, aldatmaca. Gecesini, gündüzünü marketlere veren işçiler yakından biliyor; A101’de uyumak mümkün değildir. Sabah 08:03’te tek başına açtığı mağazada bulunan işçinin depoda mahsur kaldığını, o mağazayı karış karış bilen işçiler anlatıyor. Yangın çıkışı yok, panolar arızalı. Yangının çıktığı mağazadaki elektrik panosunun arızalı olduğu defalarca işçiler tarafından dile getirildi. Bu sorun çözülmek yerine, geçiştirildi. Panodaki arızanın giderilmemesiyle, yangın çıkışının kapatılmasıyla Muhammet Ali Yaşar göz göre göre ölüme terk edilmiştir. Tüm A101 işçilerini Muhammet Ali Yaşar için, tüm haklarımıza sahip çıkmak için birlik olmaya çağırıyoruz. Bugün öfkemiz büyük ancak öfkemiz birliğimizle büyüdüğünde hesap sorabileceğiz. A101 işçisi köle değil, olmayacak. Market işçilerinin sömürülmesine son vereceğiz.”
 
Yaşar'ın mesai arkadaşlarının sendikaya gönderdiği bir video da sosyal medyada paylaşıldı. Farklı bir A101 mağazasında çekilen görüntülerde ise marketteki yangın çıkışının kapalı olduğu görüldü. Çalışanlar mağaza içerisindeki diğer ihmallere de dikkat çekti. (MA)

Muhammet Ali Yaşar A101 çalışanı yangın çıkışı depo Esenler

BAĞLANTILI HABERLER