218 gündür kayıp: 'İntihar etti' algısı çürütüldü, kaçırılma, öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı

09.08.2020 10:44    Güncelleme: 09.08.2020 11:00

Gülistan Doku'nun bulunması için yürütülen arama çalışmaları sonuç vermezken Avukat Kalsen, 'Kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde soruşturma devam etmelidir' dedi.

218 gündür kayıp Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun bulunabilmesi için Uzunçayır Baraj Gölü'nde yapılan arama çalışmalarından da bir sonuç alınamadı.

Dersim Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Fatma Kalsen, Gülistan Doku'nun kaybedilmesine ilişkin "intihar etti" iddialarının çürüdüğünü, daha çok kaçırılma, kaybedilme ihtimalleri üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

Gülistan Doku'nun kaybolmasında adı geçen Zaynal Abakarov’un polis babası açığa alındı

Gülistan Doku'nun kaybolması olayında baş şüpheli olan Zaynal Abakarov'un babasının açığa alındığı öğrenildi.

    

ŞÜPHELİ ABAKAROV İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER KULLANILMADI
 
Mezopotamya Ajansı'ndan Ayşe Sürme'ye bilgi veren Avukat Kalsen, Gülistan Doku'nun kaybolması olayında Zaynal Abakarov'un tüm şüpheleri üzerinde topladığını dile getirerek, "Soruşturmayı yürüten savcılık intihar şüphesini ön planda tuttu. Bu noktada şüpheli Zaynal için gerekli tedbirler kullanılmadı. Maalesef bu gibi tedbirler alınmadığı için geldiğimiz aşamada tüm delillerin o süreç içerisinde kaybedilme ve yok edilme ihtimalleri bir nevi güçlendirildi. Delillere bu aşamada ulaşmak ilk günkü koşullara rağmen oldukça zor. Durum en nihayetinde soruşturmayı ciddi şekilde etkileyecek bir durum. Deliller toplanmış olsaydı, şüpheli Zaynal zamanında gözaltına alınsaydı, elde edilecek deliller olayın aydınlanmasına yönelik ciddi bir noktaya taşınacaktı” dedi.

Gülistan Doku'nun ablası: Bir hafta o ailenin üzerine gidilseydi biz burada ceset arıyor olmayacaktık

Dersim'de aylardır kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için Uzunçayır Baraj Gölü boşaltılıyor. Abla Doku, son durum hakkında Artı Gerçek'e bilgi verdi.

    
 
'TEK ŞÜPHELİ ABAKAROV, TUTUKLAMA TALEPLERİ REDDEDİLİYOR'

Gülistan Doku'nun hala baraj suyunda aranmasına tepki gösteren Kalsen, "Hala barajda aranması soruşturmaya gereken özen ve dikkat gösterilmediğini oraya koyuyor. Tutuklama talepleri reddediliyor, mevcut şüphelere rağmen, Gülistan’ın kaybolmadan bir önceki gün yaşadıkları ve kaybolduğu günün öğle saatlerine kadar olan görüşmeleri, şüphelilerin yaklaşımları bilirkişi tarafından tespit edildi. Bazı hususlar değerlendirildiğinde aslında tek şüphelinin Zaynal olduğu, üzerinde ciddi anlamda durulması gerektiğini ve gerekli koruma tedbirlerinin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Hala tutuklama talepleri reddediliyor. Barajdaki suyun tahliyesinden sonra soruşturma farklı bir aşamaya gelmesi gerekiyor. Gülistan’ın artık barajda olmadığına dair tutanaklara geçerek intihar şüphesi ortadan kaldırılmalıdır. Kaybedilme, kaçırılma, öldürülme ihtimalleri üzerinde soruşturma devam etmelidir. En azından bu intihar algısı ortadan kalktı. Farklı bir aşamaya gelmesi gerekiyor” diye konuştu.

'DOSYANIN ÜSTÜ ÖRTÜLMEZSE ORTAYA ÇIKACAKTIR'

Abakarov’un üvey babasının polis memuru olmasının da ayrıca bir şüpheye neden olduğunu ifade eden Kalsen, şunları söyledi:

“Sıradan basit bir olayda şüpheliler hakkında gözaltı kararı, arama işlemleri yapılırken, bu kişi hakkında yapılmaması korunduğu yönünde şüpheleri ortaya çıkarıyor. Eğer dosyanın üstü farklı gerekçelerle örtülmezse ortaya çıkacaktır. Aileye sözler verildi. Umarız gerçekten de aileye verilen sözler tutulur. Ölü veya sağ, akıbeti belli olur. Ailenin adil bir soruşturma yürütülmesi talebi var. Kişileri korumaya değil, herkes için eşit şekilde uygulanması talepleri var.  Bu noktadaki talepleri de karşılanması gerekiyor.” 

Gülistan Doku soruşturması: Abarakov’un ifadesi yeniden alınacak

Gülistan Doku’nun kaybolmasında şüpheli olan erkek arkadaşı Zaynal Abakarov’un tutuklanması istenmişti.

    

NE OLMUŞTU?

Dersim’de bulunan Doku ailesinin talebi üzerine Uzunçayır Baraj Gölü'nün boşaltılmasına karar verilmiş, 29 Temmuz’da Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesinin yeniden alınacağını açıklamıştı.

Abakarov’un ifadesine alınmasına ilişkin herhangi bir girişimde bulunulmasa da soruşturma kapsamında yeni gelişmeler ortaya çıkmıştı.

Doku’nun bulunması için su seviyesi düşürülmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edilmezken, Uzun Çayır Barajı’nda su altı arama çalışmaları yeniden başladı.