2022 Basın Özgürlüğü Ödülü, tutuklu Kürt gazetecilere verildi

Türkiye Gazeteciler Derneği, Diyarbakır'da geçen ay tutuklanan 16 Kürt gazeteciyi 2022 Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık gördü.

20.07.2022 21:00    Güncelleme: 20.07.2022 21:07

Turkish Journalists Association (Türkiye Gazeteciler Derneği), Diyarbakır merkezli bir operasyonla 8 Haziran'da gözaltına alınarak 16 Haziran'da da tutuklanan 16 Kürt gazeteciye, 2022 Basın Özgürlüğü Ödülü'nü verdi.

Kurumsal ödül ise yeni yasama yılına ertelenen “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen sansür yasasına karşı mücadele eden basın kuruluşlarının kurdukları 'Sansür Yasasına Karşı Direniş ve Dayanışma'ya verildi.

BİLGİ AKIŞININ KISITLANMASI AMACIYLA TUTUKLANDILAR

Dernek, ödüllerle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Genel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde yurttaşlara bilgi akışının engellenmesi amacıyla 16 Kürt gazeteci tutuklandı: Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş , Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ve Zeynel Abidin Bulut. Onlara ödülümüz aynı zamanda çalışmaları kısıtlanan tüm gazetecilere ve tüm tutuklu gazetecileredir."

KURUMSAL ÖDÜL SANSÜR YASASINA KARŞI DİRENİŞE

Ardından kurumsal ödülü veren Dernek, “Sansür Yasasına Karşı Direniş ve Dayanışma Platformu”na Kurumsal Ödülümüzü, Dezenformasyon Yasası olarak hazırlanan, daha fazla sansüre karşı mücadelelerinden dolayı teşekkürlerimizin bir göstergesi olarak sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL KOMİTESİ

Derneğin 2022 Basın Özgürlüğü Ödülleri ödül komitesi ise şu isimlerden oluşuyor: 

*Adnan Özyalçıner (Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı),

*Altan Öymen (TJA Onur Kurulu Onursal Başkanı),

*Kenan Kocatürk (Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı),

*Nazan Moroğlu (İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı),

*Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu (İletişim Profesörü),

*Sibel Güneş (TJA Genel Sekreteri),

*Tuğrul Eryılmaz- (Ödülün daha önce sahiplerini temsilen T24 Yazarı),

*Turgay Olcayto (TJA Başkanı) 

*Zeynep Oral (PEN Türkiye Merkezi Başkanı). (MA)

16 Kürt gazetci TGC 2022 Basın Özgürlüğü Ödülü

BAĞLANTILI HABERLER