1.1 milyar liralık şehir hastanesine dava açıldı

Kalyon İnşaat tarafından yapılan ve yaklaşık 1.1 milyar lira maliyeti olan 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi mahkemelik oldu.

25.11.2021 11:35    Güncelleme: 25.11.2021 11:35

Şehir Plancıları Odası, dolgu alanına yapılan Medicalpark Stadyumu'nun yanında Kalyon İnşaat tarafından yapılan ve yaklaşık 1.1 milyar lira maliyeti olan 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi inşaatı için yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, 2023 yılı ortalarında tamamlanacağı açıklanan hastane için yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtıklarını söyledi.

Akyazı'da dolgu alanına yapılacak olan hastanenin yerinin kentte tartışma konusu olduğunu dile getiren Şen şöyle konuştu:

 "Hastane projesinin yapıldığı dolgu sahasının jeolojik açıdan güvenilir olmaması, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce ilan edildiği tarihte yapılan itirazlara cevap verilmemesi, Medical Park Stadyumu ve futbol sahasının bölgedeki ulaşım ağına baskı yaratması, bölgenin ‘Ordu–Trabzon–Rize–Giresun–Gümüşhane–Artvin Planlama Bölgesi’ 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında gösterilmemesi, kıyı kanunu hükümlerine aykırı olması, imar planı bulunmaması, nazım imar ve uygulama imar planlarındaki eksiklikler gibi çeşitli nedenlerden dolayı yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Trabzon İdare Mahkemesi'ne dava açtık.”

‘BÖLGE JEOLOJİK AÇIDAN PROBLEMLİ’

Duvar’da yer alan habere göre hastanenin bulunduğu alanda spor kompleksinin olması nedeniyle, yoğun araç ve insan trafiği yaşanacağını belirten Şen, "Hastane, vatandaşların kolay ulaşabileceği bir yerde olması gerekir. Burada ulaşım çok zor olacak. Hastanenin yapıldığı yer için endişelenmemek mümkün değil. O bölge jeolojik açıdan problemli. Yer seçilirken iyi analiz edilmesi gerekiyordu. Ama ne yazılı ne de sözlü uyarıları dikkate almadılar" diye konuştu.

Şehir Hastanesi Dava dolgu Trabzon Jeoloji Durdurma kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

BAĞLANTILI HABERLER